OTOK PAŠMAN
Za otok Pašman uvriježila se krilatica da je otok sreće i radosti, a mi bi ga opisali kao minijaturu savršene ljepote i skrivenih aduta čiji sadržaji skriveni ispod kamenog bića, osvajaju svakog posjetitelja.
Priroda
Otok Pašman izvrsno se otkriva kroz biciklističke staze koje su premrežile cijeli otok i koje su osmišljene tako da se pored njih otkrivaju brojne ljepote prirodne topografije otoka. U obližnjim vrletima naići ćete na špilje i kamene ostatke drevnih antičkih vremena, crkvice, izvorne kamene kućice.
Dočekat će vas brojne obilježene staze gdje ćete moći na licu mjesta saznati što vidjeti i kamo krenuti dalje.
Mnogo uzbuđenja kriju i obližnji nacionalni parkovi (Krka, Kornati) te parkovi prirode, poput Telaščice, Paklenice i Vranskog jezera, gdje možete veslati kajakom ali i obići jezero biciklom, uz obilazak arheoloških lokaliteta i jedinstvenog ornitološkog rezervata. Nezaobilazna preporuka svakako je impresivan pogled na jezero i otočiće Pašmanskog kanala s vidikovca Kamenjak – avanturisti, nagradite se ovim jedinstvenim iskustvom!
Posred Pašmanskog kanala, tik uz bok trima otočićima zvanim Bisage, naišli smo na srcoliki Galešnjak čija ljepota odolijeva zimskim osekama i jakim plimama!
Na cijelomu su svijetu svega tri otoka u obliku srca, ali samo Galešnjak baš nikada ne mijenja svoj oblik, a uz to što je prozvan Otokom ljubavi, krije i tumule iz prapovijesti i antičke luke.
Pašmanski kanal zbog izmjene morske struje svakih šest sati spada u najčišči dio Jadranskog mora. Raskoš i bogatstvo njegove flore i faune podstiče sve veći interes ronilaca i nautičara za otkrivanjem ovog dijela zadarske županije, a sve je veći broj ljubitelja autentičnog robinzonskog turizma koji se rado prepuštaju čarima ove destinacije.
Spomenici kulture
Na Pašmanu svako veće mjesto ima svoju župnu crkvu, kao i manje sporedne crkvice i kapelice. Sakralna kultura utisnula je snažan pečat mističnom otoku, tako da su spomenici kulture i crkve, neotuđiv i neodvojiv dio arhitektonskog mozaika otoka.
Obavezno posjetite crkvu Svetog Duje i Franjevački samostan svetog Duje. Posjetite i staru Crkvu sv. Kuzme i Damjana koja je prvi puta spomenuta oko 1070, ili crkvu Sv. Mihovila u Neviđane, koja se prvi put spominje 1018 godine, kad ju je dao izgraditi zadarski biskup Prestancije.
Zanimljivosti otoka Pašmana
Projekt HOP (Hrvatski otočni proizvod) ima najveći broj proizvođača upravo s Pašmana. Tradicija ekološke i organske proizvodnje ovdje ima najdulji staž. Pored izvrsne hrane kod lokalnih OPG proizvođača mozete naći i brojne otočke kozmetičke proizvode.
Jedan od svega tri otoka na svijetu kojeg je priroda darovala oblikom srca, jedna od najjačih morskih struja koja mijenja smjer svakih 6 sati i tako tvori Pašmanski kanal – najčišći kanal na Jadranu, intrigantni sakralni objekti – samostani i crkvice, drevne oaze onovremene kulture; škraping i spilje za one koji vole hodati divljom stranom, ukusni domaći proizvodi sa laskavom titulom HOP (Hrvatski otočni proizvod) oznakom za gurmane, blizina nacionalnih parkova za ljubitelje prirode… popis pašmanskih divota je podugačak, te je fantastična pozivnica da ga posjetite.
Tekstpreuzetsa: www.hotspots.net.hr
Zemljopisni položaj
Površinom od 63 km2 i s 65 km razvedene obale ubraja se među veće hrvatske otoke. S otokom Ugljanom povezan je mostom u prolazu Ždrelac, a od kopna ga dijeli Pašmanski kanal koji je na pojedinim mjestima širok svega 2 km. Time je ujedno i jedan od otoka koji su najbliže kopnu. Nalazi se u zadarskom arhipelagu, između gradova Zadra i Biograda.
Mediteranska klima je razvila bogati svijet flore i faune, mnoge vrste ljekovitog i aromatičnog bilja, a podmorje čuva i sve vrste školjaka i riba hrvatskog Jadrana. More je čisto, plaže su šljunčane i kamenite, sa bezbroj malih mulića. Kod Pašmana se morske struje mjenjaju svakih 6 sati i zbog toga je ovdašnje more među najčišćim na Jadranu. Na istočnoj strani otoka može se kupati među prirodnim stjenama s dugim kamenim platoima i kristalno čistim morem. Većina objekata nalazi se direktno uz samo more i plažu.
Prometna povezanost
Na otok se stiže trajektima iz Zadra, linijom Zadar-Preko (otok Ugljan) te dalje cestom i mostom u mjestu Ždrelac. Druga trajektna linija polazi iz Biograda na moru i vodi do mjesta Tkon na Pašmanu. Sva mjesta na otoku Pašmanu povezana su otočnom cestom. Od otoka Ugljana, s kojim je još u nedavnoj prošlosti bio spojen plićinom koja se mogla pregaziti, dijeli ga kanal Mali Ždrelac prokopan 1883. godine, a 1979. produbljen do dubine od 4 metra i premošćen mostom u mjestu Ždrelac.
Po otoku ima nekoliko zahtjevnih brdskih biciklističkih staza. Preporučuje se pješačko-biciklistički izlet na brdo V.Bokolj na otoku Pašmanu otkuda se pruža prekrasan pogled na Kornate, susjedne otoke, pašmanski kanal, Biograd i okolicu. Vrijedi posjetiti i dva samostana: franjevački samostan sv. Dujma u mjestu Kraj i benidiktinski samostan sv. Kuzme i Damjana na brdu Ćokovac iznad mjesta Tkon. Sa Pašmana se može zaputiti i na izlete do obližnjih gradova Zadra i Biograda, kao i do svih susjednih mjesta na otoku Pašmanu i Ugljanu te upoznati njihove zanimljivosti i svakodnevne navike.